Tradycyjne bitki wołowe

vote now
Tradycyjne bitki wołowe

Tak się jakoś złożyło, że wołowinamimo iż jest tak pyszna gości dość rzadko w moim domu. Zwykle dania z tego gatunku mięsa przeznaczam na weekendy lub wyjątkowe okazje jak np. święta.Za to kiedy już są wszyscy zjadamy je ze smakiem i z utęsknieniem czekamy na kolejną okazję. Bitki wołowe przygotowuje w bardzo prosty sposób, tak jak uczyła mnie moja mama, bez żadnych udziwnień i nie wiadomo jakich przypraw. Mięso dobrze przyrządzone jest niesamowicie smaczne, kruche i soczyste podane z dukanymi ziemniaczkami to wymarzony niedzielny obiad. Polecam



Składniki na 3 osoby:

Wołowina 500 – 600 g ( Zależy jak duże bitki preferujemy. Wołowinę możemy kupić już pociętą na plastry lub w kawałku. Jeżeli sami kroimy wołowinę na plastry należy pamiętać by kroić centymetrowe plastry w poprzek włókien. Tylko wtedy będzie miękka i z łatwością się rozbije. Tą samą zasadą kierujemy się przygotowując zrazy.)1 cebula2-3 liście laurowe4 kulki ziela angielskiego¼ łyżeczki gorczycy i kilka ziaren pieprzuSól i pieprz do smakuOlej do smażenia1 łyżka mąki kartoflanki


Przygotowanie:
Wołowinę pokrojoną na plastry rozbijamy jeszcze trochę tłuczkiem, oprószamy solą, pieprzem, mielonym czosnkiem i ostawiamy na 30 minut by trochę przegryzła.
Rozgrzewamy na patelni olej i obsmażamy plastry wołowiny z każdej strony tak by zamknęły się wszystkie pory mięsa. Mięso wołowe, oczywiście obkurczy się trochę w trakcie smażenia, mimo to wszystkie kawałki nie mieszczą się na raz na patelni. Dlatego każdy obsmażony plaster mięsa odkładamy na talerz, dopóki nie usmażymy wszystkich.



Na koniec smażymy cebulę pokrojoną w kostkę lub nieco grubsze kawałki, gdy jest gotowa z powrotem wkładamy bitki i podlewamy ½ l wody. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, gorczycę, pieprz i doprowadzamy do wrzenia.


Teraz zmniejszamy temperaturę do minimum i tak dusimy mięso przez godzinę. Jeśli trzeba doprawiamy jeszcze do smaku sos solą i pieprzem i zaciągamy 1 łyżką maki rozpuszczonej w 1/2 szklanki zimnej wody. Sos doprowadzamy do wrzenia, rozmieszamy dokładnie by nie zrobiły się grudki i gotowe. Bitki najczęściej podaje się z ogórkiem i dukanymi ziemniaczkami, ale tak naprawdę można podać je wg własnego uznania. Sos jest wyjątkowo aromatyczny i pyszny dlatego będą równie smaczne np. z kluskami śląskimi i surówką.
Smacznego!
Przepisy kulinarne Betty Skoro tu jesteś, będzie mi miło jak zostawisz ślad po sobie, wyrazisz własne zdanie, opinie na temat moich potraw. Dziękuję za odwiedziny!

B Betty gotuje

Komentarze

Oceń ten przepis:




+